malacath7056 malacath7056
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 0.59 per pound. Create an equation that could be used to find the total cost of y of x bananas

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 12-04-2021

Answer:

y = 0.59x

Step-by-step explanation:

Cost per pound of banana = $0.59

If Number of banana's = x

Total Cost of an item = price per item * number of items

Therefore,

Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas

y = 0.59 * x

y = 0.59x

Answer Link

Otras preguntas

What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
How do you find the perimeter of a dented square?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?