lNEEDHELPWITHMYHW
lNEEDHELPWITHMYHW lNEEDHELPWITHMYHW
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sturdy’s paper plates cost $3.12 for 24 plates. Tough’s paper plates cost $4.32 for 32 plates. Which is the better buy?

Respuesta :

chloeannashin
chloeannashin chloeannashin
  • 12-03-2021

Answer:

Sturdy's paper plates

Step-by-step explanation:

Let's see how much 8 plates cost:

Sturdy

24/3=8

$3.12/3= $1.04

Tough

32/4=8

$4.32/4=$1.08

$1.04<$1.08

Because Tough's paper plates costs 4 cents more for 8 plates, Sturdy's paper plates are the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

Which similar computer network components connect multiple devices? A y and network. v are similar computer network components that connect multple devices in a
What happens during the treatment step in refining crude oil for energy use? A. Chemicals are added to the oil so that it burns more cleanly. B. Different fract
Triangle ABC is a right triangle. m∠A=5x° m∠B=(3x−4)° m∠C=90° What is the value of x?
PLS answer ! !!!!!!!!
Help PLSSSSSSS If you can now
Which graph shows the solution set for -4.42 (greater than / equal to) 1.6x-3.6?
How many, solutions does this equation have? x² + 6x - - 16 = 0
Write the chemical formulae for the compounds with structures shown below
I need the answer to this question
Balance Na + SO3 = Na2SO3