editsbyedens
editsbyedens editsbyedens
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

How many boxes of candy can you buy with 15 dollars if 1 box costs 3 dollars?

A. 5
B. 3
C. 6
D. None of the above

Respuesta :

savepeople savepeople
  • 11-03-2021

Answer:

A. 5

Step-by-step explanation:

You have $15.

1 box = $3

3x _= 15

3x 5=15

So, 5 boxes of candy, you can buy for $15.

Answer Link
nattymdsn523
nattymdsn523 nattymdsn523
  • 11-03-2021

Answer:

A: 5

Step-by-step explanation:

ech box cost 3 dollars and we have 15 dollars  

3 x 5 = 15 so we can get ( A:5 ) boxes of candy

Answer Link

Otras preguntas

The average cost per unit c(x) to produce x units of lumber is given byc * (x) = 400/(x + 25) if the cost per unit is \$1.00 how many units have been produced i
Do Smartphone improve students lives? Write a summary but in your own words!
5. How does the existence of humans compare with Earth's age?
In Michigan, Wisconsin, and Minnesota loggers harvested over ______ million acres of trees. Fill in the blank
asnswer this question please​
it’s vv hard btw and yeah
How can a speech’s tone support the purpose of the speech
Where did the plague originate
Max's town voted on a new speed limit. Of the votes received, 576 were in favor of the new speed limit and 64 were opposed. What percentage of the votes were in
importance of anthropology today