TMNTforlife TMNTforlife
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nathan bought 4 pounds of chicken for $8. How many pounds can he buy for $20? *

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 11-03-2021

Answer:

The correct answer is 10 pounds of chicken

Step-by-step explanation:

First you do 8 divided by 4 to equal the unit price of 1 pound of chicken for 2 dollars then you do 20 divided by 2 to equal 10 pounds of chicken for 20 dollars

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1
What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
36 is _______% less than 60?
how have computers changed mapmaking in recent years
what are three ways water erodes the surface of earth
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
2 ( 4a - 12 ) + 3a = 6a + 1