TheWave404
TheWave404 TheWave404
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

a 20 ounce box of cereal costs $3.60. what is the unit rate

Respuesta :

princessjrace princessjrace
  • 10-03-2021
$3.6 divided by 20 ounces equals $0.18 per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

a headline sounds the most credible when it:​
which sentence correctly uses parallel structure?
what did the three fifths compromise at the constitutional convention determine
Which is a product of the Krebs cycle?
Please Explain and Show your work! Thank you!
Which statement best explains why the development of a new area of science can lead to changes in a theory? A. A new area of science attracts new scientists who
Write two word problems that can be solved usingthe equation x + 15 = –18.​
Please help. Need answer asap. plz answer ASAP T^T
Which graph shows the solution
.The binomial (a + 5) is a factor of a2 + 7a + 10. What is the other factor? a2 + 7a + 10 = (a + 5)(a + )