lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

Which answer best describes the effects that improvements in transportation had on the United States economy in the 1800s? A) they made it easier to move money
the product of 9 and the sum of a number x and 19
Question 13 please anyone ??
Which phrase from the declaration of independence is charged or filled with emotion? A. "For the public good" B. "Without consent" C. "Death, desolation, and ty
thomas jefferson and thomas paine shared a similar purpose for writing. what was their purpose?
who were the first european settlers of the hudson river valley?
At a resturant,three friends all ordered the daily special.Each person had a coupon for $2 off the total of $38.85.What is the regular price of the daily specia
Market economies operate on the principle of supply and demand.
Does anyone know how to do this?
15 to the power of 7 divided by 15 to the power of 4