PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

8. The high school graduating class of 2000 was 260 students. Five years later, the graduating class was 320 students. By 2010, the graduating class rose to 400
Do the ratios 4/3 and 8/4 form a proportion?
HELP PLEASE DONT JUST PUT RANDOM LETTERS PLEASE ANSWER IT RIGHTT
What is the best creature: 1. Slenders 2. C/P (copy and paste) 3. Baddies 4. Softies 5. Bloxburg moms
13 methods of pretreatment of fruits.​
Name the bond which joins two sachharide molecules
Does Jefferson believe that people are naturally good citizens? Explain you answer.
Bonds that form between water molecules are called.
Type the correct answer In the box. Spell all words correctly. Mention the name of the organ shed off during the menstrual cycle Once a female reaches puberty,
Which of the following was considered an act of ITALIAN aggression in the lead-up to World War II? A: The Invasion of the Manchuria region of China. B: The inv