Ihateschool1239O Ihateschool1239O
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

a man needs to buy 4 yards of wire. the wire is sold at 53 cents an inch . how much will 4 yards cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-11-2016
1 yard is 36 inches
4 * 36 = 144
144 * 0.53 = 76.32
The wire cost $76.32
Answer Link

Otras preguntas

10 examples of opinions and facts?
My number has more ones than tens my number starts with sixty
What is the most important reason for limiting the number of main points in a speech?
What happens if a negative number is added by a positive number?
The displacement, d, in millimeters of a tuning fork as a function of time, t, in seconds can be modeled with the equation mc001-1.jpg. What is the maximum disp
The _______ were a group of jews who called for the vilent overthrow of roman rule.
The first step in the gender-reassignment process is
Which of the following would be relevant supporting evidence in a personal narrative about how you broke your arm? A. how you managed to get dressed with a ca
WILL GIVE A BRAINLEST Which wind-gathering device is an aerogenerator? a windmill a grain mill a wind turbine
Choose the contrapositive of the following statement. If two angles are adjacent, then the two angles have the same vertex. If two angles do not have the same