BeastMode2424
BeastMode2424 BeastMode2424
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. Wesley bought a piece of the Parmesan cheese that weighed 1 1/8 pounds. How much did he pay?

Respuesta :

jeanmarcx
jeanmarcx jeanmarcx
  • 10-11-2016
cross multiply 11/8 with the price 13.60 to get a price of $18.7
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-11-2016
13.60 * 1 1/8 =
13.60 * 9/8 =
122.4/8 =
15.30 <==
Answer Link

Otras preguntas

Need a Blackout poem using the Declaration of Independence (hope for freedom)
Question 3 of 10 What element of music was represented by Europe's first system of musical notation? A. Exact rhythm B. Exact pitch C. Melodic shapes D. Meter S
what are the things needed for development. ?​
I need help with this please
If n(A)=11 and n(B)=18,find the maximum value of n(AnB).​
write as an inequality 9 is greater than or equal to w, and -7 is less than or equal to w
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
Please help asap!!!!
59:09 What type of map includes information about bodies of water, mountains and valleys, and vegetation and climate? O political O thematic O physical O chorop
A photon has an energy of 2.09×10^-18 kJ .What is its wavelength?​