lindasara124love
lindasara124love lindasara124love
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the process

Respuesta :

chul
chul chul
  • 10-11-2016
What you know:

Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.

All you do to find the cost per each pound is:

36.25/12.5

Your answer: 
$2.9 dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Using the order of operations rule, solve the following: 12 ÷ 2 + 4 – 2 × 3 = ? A. 24 B. 36 C. 0 D. 4
What are some things that being prosperous enables people to do
The sum of two consecutive odd numbers is 156. Write an equation to determine the value of each nu
Assume you're using a three-button mouse. To access shortcut menus, you would/
what is the distributive property :( i forgot what it was uh mrs. tara falls is killing me with math
Why is Africa called the "plateau continent"?
How would you solve -7x-4y=16
What is 6.9 as a fraction and a mixed number, unsimplified?
valerie purchased x tubes of lipstick at $4 each and y bottles of nail polish at $2 each. she spents less than $12 not including tax. which point represents a
Facts about social security in 1930