aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

If a runner covers 400 meters in 50 seconds, what is the runners average speed? What if the runner takes 60 seconds to cover the same distance?
why do all normal cells in human body have same number of chromosomes?
What number is 30% of 68?
The _______ stated that if war should break out between Germany and the U.S, Mexico would be urged to side with Germany and to attack the U.S.a. Hindenburg Not
The _______ stated that if war should break out between Germany and the U.S, Mexico would be urged to side with Germany and to attack the U.S.a. Hindenburg Not
The points given in the table lie on a line.fund the slope of each line
Can someone plz help me with the bottom part
how do i write a word problem for $3.00 divided by $0.25
What is the difference between a philosopher and a philologist? Please answer quickly; this is due tommorrow
In 2005, a large algal bloom composed of _____ caused a toxic condition known as the "red tide" which closed shellfish harvesting off of Newfoundland, Maine, an