iiDexAlot iiDexAlot
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

4.4 pounds of sugar for $2.35 or 10
pounds of sugar for $4.99

Respuesta :

gre77536
gre77536 gre77536
  • 11-02-2021

4.4 pounds $2.35 = $.53 per pound

10 pound $4.99 = $ .49 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of <C in the following figure: ​
Intravenous means a. outside the vein. b. within the vein. c. a part of the vein. d. where veins meet.
Fill in the blank: 9(4x + 5) = 36x +
Addison purchased train tickets to go visit her family in New York. The original cost of the train ticket is $256.00 The train company is offering 15% off the c
How did trade affect Maya civilization?
To minimise deterioration, cutting wheels must be stored in a room which is dry and not subject to extreme temperatures.
Solve the equation. (Enter your answers as a comma-separated list. If there is no solution, enter NO SOLUTION.) |x − 1| = |3x + 8|
What does Bertrand Russell understand as freedom and liberty? How does his understanding compare to mills?
Three unit squares (1-by-1 squares) and two line segments connecting two pairs of vertices are shown. What is the area of AABC?
`2(1) 3 + 3(1)/3 =?`​