tmarii
tmarii tmarii
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jerilyn picked 40 apples in 5 minutes. What is the unit rate?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 11-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Total apples = 40

Time = 5 min

Unit rate = 40 ÷ 5 = 8 apples per min

Answer Link
klswan0606
klswan0606 klswan0606
  • 11-02-2021

Answer:

You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the three types of response to music are physical mental and intellectual
Why were Sam Adams and John Hancock frustrated with government policies in the mid-1760s?
Why was James Madison sued, resulting in Marbury v. Madison?
How to calculate? I got 15000N for (a)
describe one important way in which the flow of energy through ecosystems is different from the cycling of matter
Whom should you include on your contact list? Why?
In your own words, describe what is unusual about Bobby McFerrin’s music. If you can help, thanks!
which property is illustrated by this example 26 . 1 = 26
What hazard is associated with ionizing radiation?
how does the type of material affect thermal energy transfer hypothesis