juicebox123456789101 juicebox123456789101
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST

Respuesta :

achezz
achezz achezz
  • 10-02-2021

Answer:

$1.8

Step-by-step explanation:

divide .45/2 and get .225

multiply this by 8 and get 1.8

it would cost 1.8n

Answer Link
Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 10-02-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

45/2 = 22.5 cents per pencil

0.225 × 8 = $1.8

Answer Link

Otras preguntas

At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?