kaylorb5494 kaylorb5494
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jake bought 3 drawing pens for $8.07. Each pen costs the same amount. About how much did he spend for one pen? * 2 points

Respuesta :

erinna erinna
  • 13-02-2021

Given:

Jake bought 3 drawing pens for $8.07.

Each pen costs the same amount.

To find:

How much did he spend for one pen?

Solution:

Let x be the cost of each pen. Then

Cost of three pens = 3x

Jake bought 3 drawing pens for $8.07.

[tex]3x=8.07[/tex]

Divide both sides by 3.

[tex]x=\dfrac{8.07}{3}[/tex]

[tex]x=2.69[/tex]

Therefore, he spend $2.69 for one pen.

Answer Link

Otras preguntas

If p-1 is a factor of p^4+p^2+p-k,the value of k is ?
What is the perimeter of a square with an area of 441 cm2? A) 21 cm B) 42 cm C) 56 cm D) 84 cm
A bag contains twelve marbles, which includes seven red marbles and five blue marbles. Roja reaches into the bag and pulls out four marbles. a) How many differe
Why isn’t Brainly working?
!urgent! PLEASE HELP thanks​ will give brainliest
Was is meant by the term suprenatural? Does science deal with the supernatural?A. The term supernatural literally means (within nature) Science deals with the s
ASAP Which dimensions cannot create a triangle? three angles measuring 10 degrees, 25 degrees, and 145 degrees three sides measuring 9 m, 15 m, and 9 m three an
what is 8/-3 simplified
how did the ruling philosophies of joseph stalin and benito mussolini differ?
Evaluate 2x+3x+2 for x= -2​