siham40 siham40
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$3 per pound
$1.25 per pound
o per pound
$2.50 per pound

Respuesta :

surfergirl2023 surfergirl2023
  • 10-02-2021
the unit rate is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

what is the definition of entropy?
How many atoms of a chlorine element would be needed to react with one atomic of helium
Which two factors combine to form an author’s purpose for writing a text
What is an element in group 17 of the periodic table called?
Jay ate 2/3 of a pepperoni pizza. Darrell ate 2/4 of a mushroom pizza. If the pizza pans are the same size, who ate a greater fraction of a whole pizza?​
Find the next three terms in the sequence. One, one, two, three, five, eight,…
why is the probability of rolling a 7 with 2 dice 0.167?
How dose Whittier portray Garrison and himself throughout the poem?
how many electrons are in a neutral atom of an element that has 14 protons and 15 neutrons
find the missing side. round to the nearest tenth. use pythagorean theorem to find the third side length​