savannah10112 savannah10112
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3
5
pounds of cashews and 2
pounds of walnuts cost in all?

Respuesta :

thezekromninja
thezekromninja thezekromninja
  • 10-02-2021

Answer:

6.09+3.84=9.93 is the desired answer

Step-by-step explanation:

Cashews total cost step by step

1.74×3.5

Multiply 1.74 and 3.5 to get 6.09.

6.09

Peanuts total cost step by step

1.92×2

Multiply 1.92 and 2 to get 3.84.

3.84

Answer Link

Otras preguntas

a food worker who likes to wear jewelry is starting her shift and will be preparing casseroles. which piece of jewelry may she wear while she is working? A. pla
The Kuleshov Effect is what?
I need help in all of these please
1J /(g*C), 1*C, 1 J, m=g
How does this diagram illustrate Newton’s third law. In your answer compare the force of the foot kicking the ball with the force of the ball on the foot
The problem is in the photo. I need to find the angle measure of UST if angle 1 is 5x-1 and angle 2 is 3x+6.
How does Ravana die? a. After a major battle in the sky in magic chariots, Rama manages to kill Ravana who falls out of his chariot and to the ground. b. Rama
What is the best strategy in the short to medium term to combat the acute shortage of doctors who can perform cesarean sections in a low-income country?
Which dot plot represents this data set? 14, 15, 14, 19, 15, 15, 19, 12, 12, 12, 15, 17, 11, 17, 16, 18, 18
If your thoughts lean toward a certain activity then you have a _____ for that active