katerod08
katerod08 katerod08
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-pack of toy cars costs $5.97. What is the unit price, rounded to the nearest cent? ​

Respuesta :

glendake
glendake glendake
  • 10-02-2021

Answer:

$0.75 per toy car

Step-by-step explanation:

Divide 5.97 by 8

5.975/8=0.746875

Now round to the nearest cent which is the hundredths place

0.75

Answer Link
vdesh
vdesh vdesh
  • 10-02-2021
O.75
PLEASE MARK ME BRAINLEST
Answer Link

Otras preguntas

Mitosis No. of cell divisions
what is the standard form for 200,000+80,000+700+6?
What does misread in their colonial subjects and spurned slavery ?
what is the value of n āˆ’6.5(nāˆ’5)=18.2
How many times does 56 go into 908
10 1/2 divided by 1 1/4
Which of the following stipulations was part of the Fugitive Slave Law? A) Only slave owners could issue warrants for the return of their slaves. B) A
all numbers that are evenly divisible by both 6 and 14 are also divisible by which number
what does pesadilla in english # this is spanish btw
What ONE doesn't belong with the others, 60 mi/h, 88 ft/s, 500 ft/min, and 1,440 mi/day?