chick33n
chick33n chick33n
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $2.80 to buy 4 apples. You want to buy 7 apples. How much will that cost?

Respuesta :

nenagandota2005
nenagandota2005 nenagandota2005
  • 10-02-2021

Answer:

$4.90

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-02-2021

Answer:

10 dollars

Step-by-step explanation:

4 / 2.80 = 1.42857142857

so that means 1.42857142857 is the cost of one apple.

1.42857142857 x 7 = 10

so your answer is,

it costs $10 for 7 apples.

I Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

ANSWER PLZ QUICK AND FAST
Give three examples of cultural change in early civilizations
What dose this greek verse mean in english matthew 24: 14 καὶ κηρυχθήσεται τοῦτο τὸ εὐαγγέλιον τῆς βασιλείας ἐν ὅλῃ τῇ οἰκουμένῃ εἰς μαρτύριον πᾶσιν τοῖς ἔθνεσι
Can Someone help me
Line l has a slope of 98. The line through which of the following pair of points is perpendicular to l? A. (−9,−6),(3,3) B. (9,−2),(−6,6) C. (−5,−6),(3,
what aspect of floral design do the principles of design govern
In what century did organized athletics become a part of our nation’s schools?
ANSWER PLZ QUICK AND FAST
#1. Factor the expression. 4g^2+21g-49 #2. Factor the expression. 320y^2-80y-75 #3. 36k2 – 44k - 8 factors to (4k-4)(9k+2). True? False?
how did toussaint louverture change his country’s government