saaan7855 saaan7855
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

I need 110g of flour to make something. A 10kg (22lb) bag of four is $12. How much does that 110g cost?

Respuesta :

Omm2 Omm2
  • 10-02-2021

Answer:

Cost of 110 g bag = $ 0.132

Step-by-step explanation:

As we know ,

1 kg = 1000 g

⇒1000 g = 1 kg

⇒1 g = [tex]\frac{1}{1000} = 0.001[/tex] kg

⇒110 g = 110 (0.001) kg = 0.11 kg

⇒110 g = 0.11 kg

Now,

Cost of 10 kg bag = $12

⇒Cost of 1 kg bag = [tex]\frac{12}{10} = 1.2[/tex]

⇒Cost of 1 kg bag = $ 1.2

⇒Cost of 0.11 kg bag = $ (0.11)(1.2) = $ 0.132

∴ we get

Cost of 110 g bag = $ 0.132

Answer Link

Otras preguntas

Ellas siempre _____ la red.
Which of the function rules below would result in the following table of values? Input Output 2 5 4 9 6 13 10 21 a. Output = Input + 3 c. Output = 2 * Input + 1
Mention any four efforts made to control corruption in nepal
A taxi charges a flat rate of $8 plus $2 per mile travelled. Write an equation to represent the total cost of a journey. (Let d miles = distance travelled)
What contributed the most to the decline of the Indus River valley civilization? A. Earthquakes O B. Conquest by the Babylonians O C. Migration of people to Chi
Please help!!! 20 points + brainliest!! 6 + (-47) =
The Eisenhower Doctrine was concerned with what region of the world? Question 15 options: South America Western Europe The Middle East Southeast Asia
2 square5 + 5 square5
8 millions = how many hundred thousands
i need an answer, thanks in advance.