grahamjayden451 grahamjayden451
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Fruit bars are on sale for a limited time! Four fruit bars cost Emmie only $3. how much did each fruit bar cost ? Explain

Respuesta :

yadira08saa
yadira08saa yadira08saa
  • 13-01-2021

Answer: 0.75

Step-by-step explanation: you have to do 3 divided by 4 which gives you 0.75. To make sure your answer is right, you do 0.75 x 4 = 3

Answer Link
laryajos
laryajos laryajos
  • 13-01-2021

Answer:

Each fruit bar cost $0.75

Answer Link

Otras preguntas

what is the first need to solve (2/5) x -6=-16​
Translate the following sentence into math symbols. Then solve the problem. Show your work and keep the equation balanced. 10 less than x is -45 Pls Help Me
8|x-7|=7|x-1| I have no clue on how to solve this equation, can someone please explain i to me???
Is the product of two rational numbers always rational or always irrational or neither
A thespian is another name for _____.
Four characteristics of accumulated goods that make up economic wealth
Explain how the Second Industrial Revolution affected the North, South, West, and Midwest. Point out changes in the regions’ politics, society, economy, popula
The following information is from the Income Statement of the Swifty Laundry Service: Revenues Service Revenues $4940 Expenses Salaries and wages expense $
Which of the following do courts not hear or settle
Consider the following code snippet: String[] data = { "abc", "def", "ghi", "jkl" }; String [] data2; In Java 6 and later, which statement copies the data array