jpatalinghug08
jpatalinghug08 jpatalinghug08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

jennifer bought 2 1/2 pounds of ham for $9.50. how much did she pay per pound?

Respuesta :

icarlyfan icarlyfan
  • 13-01-2021

Answer:

3.80 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
jaylafernandezzzz
jaylafernandezzzz jaylafernandezzzz
  • 13-01-2021

Answer:

The answer is $4.75.

Step-by-step explanation:

Turn 2 1/2 into an improper fraction.

It'll be 4/2.

Then divide - $9.50 ÷ 4/2

The answer is $4.75.

To be sure, you can multiply 4.75 x 2 which equals 9.50.

Answer Link

Otras preguntas

can someone please give me the answer?​
What does through- composed form mean
Need help on this please
In which device is light produced by electrical discharges through an ionized gas?A ray of light travels from substance X to substance Y. If the refracted light
Which statement accurately describes the us Supreme Court
in an essay the writing strategy of telling a story is intended to do what A. it connects the reader emotionally with the writers ideas B. it allows the reader
Hey guys i need help with this English assignment i'm not good with poems so if anyone can help that will be great i'm willing to give away 30 points to whom ev
How will water from the lake change rocks over time
the study of the emperors dead body to determine the cause of julius ceasars death is an example of ???
1. What are some of the activities that parents or caregivers can do to help prepare children to learn to read?