luxni
luxni luxni
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

it cost £2 20
by 5 apples work out how much it would cost by 8 apples​

Respuesta :

hollybeth
hollybeth hollybeth
  • 12-01-2021

Answer:

£3.52

Step-by-step explanation:

2.20/5=0.44

0.44×8=£3.52

Answer Link

Otras preguntas

I would like help on the second one
An airplane is flying at an altitude of 2,910 m, has mass of 5,320 kg, and experiences a drag force of 530 N. How much force must the engines exert in order for
Write an expression for the bar magnet​
Which of the following describes the exponential growth of a species?
Read the poem. excerpt from "Afternoon in School – The Last Lesson" by D.H. Lawrence When will the bell ring, and end this weariness? How long have they tugged
What the square root of 49/81?
What’s the answer to this math problem?
Solve for x. x 2 - 1 2 (12 - x) = 7x + 3(8 - x) - 8 A) - 22 3 B) - 3 22 C) 22 3 D) 3 22
Graph x = 3 sin^3t, y = 3 cos^3t
Which of the following situations represents a linear relationship? A. The amount of money in a bank account increases by 1 percent each year. B. Jolie incr