bannanaa bannanaa
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

21 lbs of bananas cost $252.
How many lbs of bananas can you get with $420 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2021

Answer:

you would get 33.6 lbs of bananas

Step-by-step explanation:

420 ÷ 252 = 1.6 repeating

21 lb * 1.6 = 33.6

Answer Link
mumsy
mumsy mumsy
  • 11-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if 21 lbs of bananas cost 252 dollars

1 lb costs 252/21=12 dollars/pound

420/21=35

with 420 dollars you can buy 35 lbs

Answer Link

Otras preguntas

Martin wants to add a metal border to his rectangular garden to keep out weeds.The length of the garden is 6 meters and the width is for meters.How much metal b
◦How would a highly developed eye and the ability to change color be beneficial for cephalopods?
A 20° sector in a circle has an area of 684 yd^2. What is the area of the circle? _________ yd^2
find the 10th term of this sequence 1/16,1/4,1,4
23 hundreds = 1 thousand + ? tens
It takes Mrs. Hughes 60 minutes to correct 15 math tests. How long would it take her to correct 60 math tests?
0.125 in a fraction form
how many shapes of bacteria are there?
I need help with this question.
what is 2 times 1/4 equal