cecemm3344 cecemm3344
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-quart container of disinfectant costs $11.76. What is the price per cup?

Respuesta :

dianamariaalvarez198
dianamariaalvarez198 dianamariaalvarez198
  • 11-12-2020

Answer:

$2.94 per cup

Step-by-step explanation:

4 cups in a quart. 11.76÷4=2.94

Answer Link

Otras preguntas

The net force determines how and if an object will BLANK thank youuuu
The sum of Alan’s age and Bob’s age is 40. The sum of Bob’s age and Carl’s age is 34. The sum of Alan’s age and Carl’s age is 42. How old is Bob?
If 2x^2 + 6x = 36, what are the possible values of x ?
Round 1.0649 to the nearest thousandth
Gina charges $28 for 3 hours of lessons. Hector charges $18 for 2 hours of lessons. Who offers a better deal????
How can I split five brownies between three people
When you whisper, you produce a 10-dB sound. a. When you speak quietly, your voice sounds twice as loud as a whisper. How many decibels is this? b. When you spe
What is the potential energy of a 3 kilogram-ball that is on the ground?
help calculate 6x+14=32
compare and contrast the various adaptations of aquatic and desert plants?