supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

examples of alliteration from the following topics each must contain a minimum of 3 words.1) the roar of a lion 2) the banging of drums 3) from your imagination
Which set of descriptions would describe the largest number of people in a region? A. Rural, Sunni, and Kurd B. Urban, Sunni and Arab C. Rural, Shia, and Kurd D
140 fluid ounces increased by 45%
Which pair of terms can be used to represent any two consecutive odd numbers?
what would happen if a decomposers were absent from the forest ecosystem
40 degrees north 30 degrees ouest
What are the powers of 3 between 3 and 1000?
Use the list of newspaper headlines in the box below to answer the question. 1. "Bush Vows Terrorist Acts Avenged" 2. "Sniper Kills Kennedy - Johnson is Preside
The US presidential election of 1828 was a A- close win for Andrew Jackson. B- close win for John Quincy Adams. C- landslide win for Andrew Jackson. D- landslid
President Wilson push for the passage of the Adamson act to what?