savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

Use the distributive property to find the product. (t – 1)(t + 8) A. t2+ 7t – 8 B. t2 – 7t – 8 C. t2 - 8t + 7 D. t2+ 8t – 7
What is the best natural defense against erosion?
to decrease an amount by 23% , multiply by ????
DESPERATE THIS IS FOR TONIGHTS HOMEWORK A farm sells apple pies and jars of applesauce. The table shows the number of apples needed to make a pie and a jar of a
9 and a half plus three eighths
Can you guys Divide and check using Multiplication for these 2 Problems? 1st: 326 Divided by 53. And 192 Divided by 38
why does thunder usually occur during storms that have lighting
Changes in DNA are known as mutations and can be sometimes produce beneficial changes in population. A mutant form of the normally light-colored peppered moth i
How is chemical warfare still used today?
which tribes used only one route to get to Indian Territory ?