dadatmathandreasing
dadatmathandreasing dadatmathandreasing
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

4 cookies cost $7. At this rate, how much will 9 cookies cost?

Respuesta :

emmeregier12
emmeregier12 emmeregier12
  • 10-12-2020

Answer:

$15.75

you multiply the 4 cookies by 2 to get 8 ($14), then, you divide 7 by 4 to get the cost of one cookie ($1.75). add that to 14, and thus, your answer.

Answer Link

Otras preguntas

When two variables move in the same direction, the curve relating them is a. downward sloping, and we say the variables are negatively related. b. upward slopin
4. A wholesale dealer purchases wheat at *270 per quintal and sells at ₹350 per quintal. If his overhead expenses were 10 per quintal, then what was his profit
Someone explain how to do this, please
x+y=5 x^3+y^3=65 olduğuna göre x.y çarpımı aşağıdakilerden hangisine eşittir ?
If a teacher were to distribute sheets of paper so that each student got two sheets, there would be 8 sheets remaining. However, if three sheets were given to e
How long must PATIENT PROFILES be retained in Maine? a) 2 years b) 5 years c) Indefinitely d) 1 year
how did herhsey and chase know that dna carries the information that viruses transfer into bacteria
Which of the following is a factor of x3 - 2x2 - 25x + 50?
What is the sum of 1 3/4 and 3 4/9
Can someone please help me?:(