junielpichardo6 junielpichardo6
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of each item. Then determine which is the better buy.

20 comic books for $100


12 comic books for $54

Respuesta :

helenarow3
helenarow3 helenarow3
  • 10-12-2020
20 comic books for $100 is $5 per comic book

12 comic books for $54 is $4.50 per comic book. Your answer is which price is cheaper, in which $4.50 is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

How much force is needed to accelerate a 68 kilogram-skier at a rate of 1.2 m/sec^2?
What factors distinguish one biome from another?
How are codons and anticodons alike?
81 is 54% of what number
a rational number between 1.7 and 1.8
Find the least common multiple of 22, 44, and 264.
Stanley puts $100 in the bank for two years at 5 % interest compounded annually. At the end of the two years, what is his balance?
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
Can someone please explain how I would figure this out
how did geography affect the development of athens as a city state