aniVin7ache8
aniVin7ache8 aniVin7ache8
  • 12-10-2016
  • Mathematics
contestada

6 sweets cost 24p all together how much do 5 sweets cost

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 12-10-2016

Cost of 6 sweets = 24p

so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p

Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p

Answer Link

Otras preguntas

5. The rate at which an organism uses energy, measured in humans at complete rest.
scribe two different methods to find the elapsed time from 2:30 p.m. to 2:58 p.m.
Why did the King put forth the Coercive Acts?
What is the answer to these to question pls help you will get 20 points for answering it correctly,thank you
Who is telling the story In the book buried onions?
Hurry Read the excerpt. One morning in late January, my teacher turned the classroom television to a Martin Luther King Jr. special while she marked the day’s a
Which of the following correctly punctuates an absolute phrase? Select one: Weather permitting the game, will start at 10 am. Weather permitting the game will s
All existing matter and space considered as a whole is considered the: Galaxy Universe Solar System Asteroid Belt
Which excerpt from “Diners Should Pay Attention to Workers, Not Just the Food” provides the best evidence that restaurants are able to pay higher wages? * But p
7. Which equation is correctly balanced?