jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

Jennifer settles on the purpose of her website. What should be her next? A. design the website. B. Set an objective or goal
According to Aristotle, why did Oedipus deserve to suffer for his actions?
The radius of a circle is 5 feet. What is the circumference? Give the exact answer in simplest form. feet
What is the value of x in the equation 3x - by = 18, when y = 272 5 7 45 63 Mark this and return Save and Fit
Solve -3(2x - 9) = -3.
951/3 i dot know because it is to hard
ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! Please do not guess Thank you!
The gravitational force between two students sitting beside each other on Earth is
A textbook has 428 pages numbered in order starting with 1. You flip to a random page in the book in a way that it is equally likely to stop at any of the page
Write an equation in point-slope form for the line that has the given slope, m, and that passes through the given point and graph the line. m = -2; (-1,4)