hanuhlynn
hanuhlynn hanuhlynn
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada


A deli sells a sandwich spread for $6.40 per pound. How much do you have
to pay for 24 ounces of the spread?

Respuesta :

madbugwhite madbugwhite
  • 12-11-2020

Answer:$9.60

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

24 ounces/ 16 ounces= 1.5 pounds

1.5 pounds x $6.40 = $9.60

Answer Link

Otras preguntas

What is the maximum number of turning points the function f(x)=7x^5+6x^3-4x^2+1 , can have
What is 97.356 in base ten numerals
what is the perimeter of the inside of the track?use 3.14 for pie
What digit is in the ten thousandths place of the number 43,310.60975?
How to study well for an exam ?
A group of 18 people ordered soup and sandwiches for lunch. Each person in the group had either one soup or one sandwich. The sandwiches cost $7.75 each and the
What is 97.356 in base ten numerals
name the different parts of small intestine in proper sequence
CONSIDER A TRAIN WHICH CAN ACCELERATION OF 20CM/SEC AND SLOW DOWN WITH ACCELERATION OF 100 CM/SEC FIND THE MINIMUM TIME FOR TRAIN TO TRAVEL BETWEEN THE STATIONS
Micah has been following stock ratings. He is keeping his eye on Sam's Pork Bellies, and the pattern can be modeled by a sine function. He has found it to ha