sloaneyblue sloaneyblue
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

selena paid $15.00 for 6 gallons of gasoline what was the price per gallon

Respuesta :

CarolineJayamaha
CarolineJayamaha CarolineJayamaha
  • 11-11-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

Is Selena paid $15 for 6 gallons and you want to find the price for one gallon, all you need to do is divide the price of 6 gallons ($15) by the number of gallons (6).

15/6 = 2.5. Your answer is $2.50. Hope this helps ^-^

Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of-256? And how did you get this answer
a sticker cost15 cent and a packet of 8 similar stickers cost 1 dollar. clementbuys 37 stickers. what is the least amount of money that clement spends on sticke
What are 5 consecutive even integers that add up to 0
A machine needs 2 of its gears replaced. You find 2 gears, one manufactured 5 years ago and the other manufactured 10 years ago. The specifications sheet says t
A bag contains 4 blue marbles, 2 black marbles, and 3 red marbles. If a marble is randomly drawn from the bag, what is probability that it is NOT black?
How did the fur trade affect relations between New Netherland and New France?
a dragonfly can beat its wings 30 times per second. Write an equation in slope-intercept form that shows the relationship between flying time in seconds and the
how to make a sentence with rhinoceros
What are some uses of metals?
a mixed number greater than 8.45? my answers are A. 8 3/8 B. 8 4/9 C. 8 3/5 D. 8 5/12