newton748 newton748
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks

Respuesta :

kng1033
kng1033 kng1033
  • 10-11-2020
$85.20/6= $14.20/pair is the answer because unit price equals cost/pairs
Answer Link

Otras preguntas

what is the GCF of 12x and 44xy
For what values of the variable is each rational expression undefined2x-3/2x-1( step by step please)
why do we use a coeficient to remove the propotionality
When this car moves forward by 180 cm, each wheel does one full turn. What is the diameter of the wheels to the nearest centimetre?
3x+4y=17 solve for y.
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.
Holly decided to share 1/2 of her share of the pizza with Deb. How much did each of them actually?
let f(x)=9x-2 and g(x)=-x+3. find f(g(x)).
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
What does the random variable (r) for a binomial experiment of n trials represent?