ayobnasser2007 ayobnasser2007
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

an orchard sells 6lb of apples for $13.50 there is a proportional relationship between the cost and number of apples.

Respuesta :

kymaniajayi
kymaniajayi kymaniajayi
  • 10-11-2020

Answer:

Yes, there is a proportional relationship. For every 6 pounds of apple sold, they make $13.50.

Answer Link

Otras preguntas

The value of the 5s in 6,755
How to write 20,484,163 in expanded form
How to write 20,484,163 in expanded form
How do you solve for B in 65pi=B5?
Jocy is making a wooden picture frame that will have a width that is 12 inches shorter than its length. If he uses 100 inches of wood, what are the dimsensionso
Simplify the expression attached. a | 8 b | 10 c | 16 d | 22
How did the immigrants of the late 19th and early 20th centuries reshape their adopted homeland? What common interests and threads did they share?
deforestation, acid rain, and the greenhouse effect are major world problems that indicate a need for 1.cooperation between nations to reduce pollution and envi
5x23x2 is this associative?
S=2(lw lh wh) solve for w