allisonr1240
allisonr1240 allisonr1240
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you can get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 10 lollipops?

Respuesta :

gevinm7 gevinm7
  • 10-11-2020

Answer:

$16.30

Step-by-step explanation:

So if you can buy 3 lollipops for $4.89, then you can by 1 for $1.63. Then 10 lollipops would be $16.30.  

Answer Link
treysont25
treysont25 treysont25
  • 10-11-2020

Answer:$16.30

Step-by-step explanation:Since 1 lollipop is 1.63 since 4.89 divided by 3 = 1.63 that means that 1.63 is 1 lollipop, so you just do 1.63 x 10 = 16.30

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The nearest star to the earth is the____ A Milky Way B sun C orion
PLEASE HELP! I'm on a time limit!! Identify the translation of the figure with the vertices L(1,−1), M(4,−3), and N(3,−5), along the vector ⟨2,5⟩. L ′(3, 4), M
After World War 2, many people moved from the cities to?
What do poets use to give the words they’ve written more than one meaning ?
Which of Earth’s spheres includes the oceans, groundwater, lakes, and glaciers?
There are 6 red, 2 yellow, and 6 black marbles in a hat. You pick 3 marbles from the hat without replacing them. What is the probability that you pick 3 black m
The stability of an isotope is based on its
Cuzco was once a large city in the
Which word in this sentence should be capitalized? The man at the booth asked, "have you tried our new sports drink?
The gene form of a trait is called a(n) ​