ebonylopez84 ebonylopez84
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

4pounds of tomatoes for 6 dollars what was the cost per pound of tomatoes

Respuesta :

tdawg1594
tdawg1594 tdawg1594
  • 12-10-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
nettie68
nettie68 nettie68
  • 12-10-2020

Answer:

x = $1.50; The cost per pound of tomatoes is $1.50

Step-by-step explanation:

We can the cross method.

4 pounds = $6

1 pound   = x

4x = 6*1

4x=6

4x/4 = 6/4

x= 1 1/2 or $1.50

x = $1.50

The cost per pound of tomatoes is $1.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Describe three ways the eruption of Mt. St. Helens changed the land.
Defintion for filial piety
E) Jack and Kevin are creating a mosaic by using fragments of broken tiles for art class. They want the mosaic to have 100 sections. If each section requires 31
Early humans arrived in Australia about 40-45,000 years ago. Where did they come from, and how did they get there? They came from present-day New Zealand via a
A population of rabbits triples every month. The population starts with two rabbits . How many rabbits are there after three months?
Identify a possible pattern. Use the pattern to write the next three numbers 152,137,122....
Los chicos deben  _____er al profesor como el Sr.Rios.
What times what makes 23
Daytime fatigue from mild dehydration occurs in approximately _____ % of Americans.
How to put contradict in a sentence