losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

i meant how do you write 600,000+80,000+10 in word form
Radar indicates a car is traveling at 90 miles per hour. How fast is the car traveling in kilometers per hour? (Use this conversion formula: 1 mile = 1.609 kilo
Write a real world problem where you would have to multiply 120 and 75.
What is the oppitise of contract
0.1555555... write s fraction 15/100 is it right?
What is 645000 rounded to the nearest thousand
Place the <,> or = 643,783 ( ) 643.783 1,347.09 ( ) 1,347.90
What are two cities located north of 15° north latitude and east of 105° east longitude
In my carpenter shop I make 3 legged stools and 4 legged chairs. I looked at my days output and counted 55 legs and 16 seats. How many stools and how many chai
Name a number between 2.65 and 2.66. Explain how you get your answer. ..