baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
if arctan(3/5)=K    Tan(k)=?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests