randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

What is the measurement of N? A) 138° B) 139° C) 140° D) 141°
In the following sentence, what is the antecedent of the pronoun "it"? The class members chose Chicago to visit because it provides the best opportunity for edu
. Which of the following is a U.S. Department of Agriculture (USDA) agency? A. The Food and Drug Administration (FDA) B. The Animal and Plant 6 Inspection Serv
Which cell structure serves the states function in both eukaryotic and prokaryotic cells?
What epic included the story of the trojan horse
A pizza with 2 toppings from Maria's Pizza Place costs $11.00.A pizza with 5 toppings from Maria's Pizza Place costs $14.75.Each topping at Maria's Pizza Place
what is 1.03 rounded to the nearest tenth?
why are fossil fuels important to Arabia & Iraq?
Which of the following describes an advantage primary sources have over secondary sources for a historian?  A.They can summarize a huge amount of data that a h
Which of the following is not a factor influencing preventive measures used to combat the spread of disease