depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

what is light pollution? and how does it affect astronomers?
A jet plan traveling at 550 mph overtakes a propeller plane traveling at 150 mph that had a 2-hour head start.How far from the starting point are the planes ?
How did the assassination of Abraham Lincoln impact his plans for Reconstruction?
help help help help
Who would rule in the new state that the followers of Karl Marx wanted?
plz show work ☺ and plz explain
Goods available for sale are $350,000, beginning inventory is $24,000, ending inventory is $32,000 and cost of goods sold is $275,000. What is the inventory tur
∠1 ​ and ∠2 are supplementary. ∠1=124°∠2=(2x+4)° Select from the drop down menu to correctly answer the question. What is the value of x?
Which of the following is not an example of how Irish immigrants were eventually accepted in the U.S.? Irish, and people of Irish decent, are allowed to hold p
What is the geocentric model of the solar system