depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

10. Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

KanzyS KanzyS
  • 10-09-2020

Answer:

5.5 pounds

Step-by-step explanation:

20.35/3.70=5.5

Answer Link

Otras preguntas

Given sinx=3/5 and x is in quadrant 2, what is the value of tan(x/2)
What are the explicit equation and domain for an arithmetic sequence with a first term of 5 and a second term of 3? A. an=5-3(n-1); all integers where n>1 B.
"solve the problem. the weights of the fish in a certain lake are normally distributed with a mean of 19 lb and a standard deviation of 6. if 4 fish are randoml
Question help the flap of tissue that is responsible for protecting the windpipe during swallowing is called? the:
The axis of symmetry for the graph of the function is f(x) =1/4 x^2 + bx + 10 is x = 6. What is the value of b?
In 1935, when president roosevelt had the congressional majorities to support him, he began to
A listener who requires a lot of supporting evidence
It is important for _______ to participate in conservation efforts. a. government b. business c. citizens d. all of the above
Only using 10 ohm resistors come up with a way to make a battery catch fire
Three consecutive integers have a sum of 72. Find the integers.