rano1
rano1
12-09-2016
Mathematics
contestada
6 pens is $2.40 what is the cost of one
Respuesta :
devyanipatel92
devyanipatel92
12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle
12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 66+ )
Otras preguntas
Matt's current house measures 60.5 feet by 46.5 feet. He decides to rent a smaller house. The dimensions of the smaller house will be related by a scale factor
Protons size and mass ?
Which text in the passage shows the writer’s bias? The Mona Lisa is one of the most talked about paintings in the history of art. It is the only painting which
#4#4#4vhvyvhvvuvgufygcyfy
why is birthright citizenship a good thing? give good reasons please
If someone ways 600 newtons and the shoes have an area of 300cm squared, what pressure does he exert on the ground?
A ball is thrown straight upward on the Moon. Is the maximum height it reaches less than, equal to, or greater than the maximum height reached by a ball thrown
Which of the following lines from the excerpt uses metaphor to describe Ballou's feelings about the power of love? A. "I have sought most closely and diligent
A boat traveled from Pier A to Pier B with the current in 2 hours. How far from each other are these piers, if the return trip took 6 hours, and the current sp
Use algebraic rules of equations to predict the solution to the system of equations. Include all of your work for full credit. x+y=-4 y=2x-1