pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

2x+3y=6 X+2y=5 Solve by elimination
can somebody help me???!!!!:/
what number is 80% of 860?
Why did the United States expand its role in Latin America in the early 1900s
When does a girl/boy stop growing?
how did the voting rights act of 1965 limit states' rights
what effect did the Enlightenment ideas have on the British colonies in north America?
( this is sum by gcf ) 15+81= __ (__+__)? what is the gcf of 15 and 81
t/2+t/3=5 solve for t
Which of the following routes involves trade outside of the Byzantine Empire?