JocelynPinon13 JocelynPinon13
  • 10-07-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 ounces of silver cost $224, what does one ounce of silver
cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-07-2020

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

3 1/2 = (2×3 + 1)/2 = 7/2 = 3.5

3.5 ounces ..................... $224

1 ounce .............................$ x

x = 224×1/3.5 = $64

Answer Link

Otras preguntas

What is an antonyms for the word melt
Why is a car rounding a curve accelerating, even if it is moving at a constant speed?
kala rotasi bulan sama dengan kala revolusinya.hal tersebut mengakibatkan
Which part of the water cycle is a biological process? a. transpiration b.runoff c. precipitation d. condensation
Felipe can choose 1 snack from a box containing 3 different granola bars, 4 different kinds of fruit, and 2 different kinds of chips. How many ways can Felipe c
The contagion theory describes how
why were American eager for new goods and services
Write this equation in slope intercept form 4x+2y=10
the condition of two sides congruent always creates what kind of triangle ?
How long will it take a sample of radioactive substance to decay to half of its original amount, if it decays according to function A(t)=750e^ -.119t, where t i