lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

the percent of Change of 10ft to 8ft
Here goes my 2 question
Victoria has a two pound package of flower she uses 2/5 of the flour to make a pizza. She then used 3/10 of the remaining flour to make bread. find the weight o
How do you do percent fractions of a number
press downward a. potent b. prepress c. Access d. overt
A line passing through which of the following pairs of coordinates represents a proportional relationship? (1, 2) and (2, 3) (1, 3) and (3, 6) (1, 1
what is .165 in fraction form
Why is it necessary to use at least one electromagnet in a motor instead of using only permanent magnets?
What countries were affected by the Holocaust?
Me need essay in the book ''lyddie'' Answer the question - Should Lyddie Sign the Petition? Need to write at least 3 paragraphs .... I need your help !!!!