cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

I NEED HELP PLEASE HELP ME

I NEED HELP PLEASE HELP ME class=

Respuesta :

clover824nr
clover824nr clover824nr
  • 11-06-2020

Answer:

6 donuts

Step-by-step explanation:

first divide the cost of the donuts by the amount of donuts per box

6 donuts:

2.10 ÷ 6 = .35 per donut

12 donuts

5.40 ÷ 12 = .45 per donut

18 donuts

7.20 ÷ 18 = .40 per donut

24 donuts

12 ÷ 24 = .50 per donut

Answer Link

Otras preguntas

What is a constitution? A. a detailed, written plan for a state or nation’s government B. a document in which individuals swear loyalty to a particular go
which word best describes W.B. Yeats's attitude toward his imitators in this poem?
convert phenol to anisole
What is 1.83 repeating as a fraction?
explain the full answer
15. Which sentence uses comparison correctly?A. Which feels badder to you, biting your tongue or stubbing your toe?B. Which feels worse to you, biting your tong
Why do the autonomous communities of Espana have their own television stations? to maintain language and culture to maintain separate government to give nation
what is mode median and range
David is paid on a graduated commission scale at Nooter Company. He receives 2% commission on the first $20,000, 6% on sales from $20,000 to $70,000, 8.5% commi
A rectangular prism pool has dimensions of 25 feet by 15 feet and is 4 feet deep. If water costs $0.03 per cubic feet, how much will it cost to fill the pool?