gabriellem96
gabriellem96 gabriellem96
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

Manny spent $87.29 for 3 pairs of jeans. What is the cost of each pair of jeans?

Respuesta :

anonymous6256 anonymous6256
  • 12-05-2020

Answer:

$29.10

Step-by-step explanation:

If each of the jeans cost the same amount all you must do is divide the total cost by the 3 pairs of jeans.  87.29/3=$29.10 when rounded to the nearest hundredth.

Answer Link

Otras preguntas

Regina ate 25 grapes and 15 cashews. Simplify the ratio of grapes to cashews that she ate.
help me with this math work please
What is a lever?....
A very long tube with a cross-sectional area of 1.00 cm2 is filled with mercury to a height of 76.0 cm. At what height would water stand in this tube if it were
Ben is explaining to his dad what unbalanced forces are. He uses arm wrestling as an example. Which of the following is the best explanation that Ben can use?
Solve the inequality. 53(2x + 2) – 10 ≥ 2x + 2(23x + 2) please help
True or False: Any wavelength of light would work for this experiment. Explain your response, including the term quantum or quantized.
Culture clashes frequently happen when ________ within an organization interpret rules differently based on their levels within the organization
William of ___________ was from what country and defeated the English at the Battle of ________
how is the malphigan body adapted for it's function​