joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Why were Democrats angry after the presidential election of 1876?
what are some questions you can ask to the people that disagree that woman and men have different approaches
In 20 words or fewer, how do you think the accomplishments of early civilizations could have contributed to the classical era?
which of the following provides attestation and is signed by a trusted platform module
Which statement about the proportional relation is false?
INSTRUCCIONES: Lee cada pregunta y elige la mejor respuesta. 2. La suma de dos números enteros consecutivos es 15. ¿Qué ecuación se podría usar para hallar el p
Following the procedure of this experiment, you determined that your 1.000g sample of a fruit drink powder contained 6.04E-5 moles of acidic protons. Of these a
(0.020) (0.030) / (0.10)x = 2.3 × 10-4
Because 7 and 17 are both prime numbers all whole numbers that end in 7 are prime is Alice correct u must give a reason
What is the area of this face? 4 in. 4 in. 4 in. 1 in. 1 in. 16 in² 15 in² 17 in² 12 in²