dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

Find AC if AB = 17 and BC = 9
what word refers to the categorizing of fiction.A conflict B non-fiction C genre or D fiction​
Why did Africans get involved in the New World (The Americas)?​
Science is Constant and Repeatable?True False​
he _______ not go to school today as it is a holiday today​
What was the demographic breakdown of social classes during the 18th century?
Solve each of the following equations for the variable "a" 1. a^2+ b^2 = c^2
How does the conversation between Judson and his wife develop the plot of the message
What is the easiest way to learn math?
if 20 percent of item is 360,what is 85 percent of the item​